+48 505 951 701

CZY TRZEBA MYĆ PANELE FOTOWOLTAICZNE?

Piękny dom
30 marca 2022

MYCIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH - CZY TO KONIECZNE?

 

  Wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie, czy panele należy myć. Fotowoltaika, tak samo jak każda inna instalacja tego typu, wymaga regularnego dbania o nią. Przeglądy takiej instalacji i mycie paneli to konieczność, jeśli chcemy, aby długo i bezproblemowo cały ten system dla nas pracował. Przekaz przedstawicieli handlowych firm montujących fotowoltaikę jest często zupełnie odmienny. W końcu bezobsługową instalację łatwiej sprzedać niż taką, o którą należy regularnie dbać.

Spektrum zanieczyszczeń na panelach jest ogromne. Od zwykłego kurzu, przez sadzę z komina, po ptasie odchody czy liście. Brudne panele wyprodukują mniej energii (dotrze mniej promieni słonecznych do ogniw fotowoltaicznych), a co gorsza mogą one się przegrzewać i ulegać awarii. Wielu producentów modułów deklaruje potrzebę ich mycia, mimo tego, że "bezobsługowe" panele fotowoltaiczne również łatwiej by było sprzedać. 

 

ILE RAZY W ROKU MYĆ PANELE fotowoltaiczne?

 

Minimum to raz, nie ma też co przesadzać z częstością mycia. Przy instalacjach pracujących w bardzo trudnych, brudnych warunkach maksimum to 4 razy w roku. 

 

Czy fotowoltaikę można myć samemu?

 

To wszystko zależy od tego, jaką mamy instalację. Jeśli dostęp jest łatwy (np. instalacja naziemna) to można pokusić się o umycie paneli we własnym zakresie. Niemniej jeśli moduły są na dachu, szczególnie skośnym, to praca w takich warunkach może być niebezpieczna (bez odpowiedniego zabezpieczenia alpinistycznego łatwo spaść z dachu). Należy też myśleć o tym, aby szkło hartowane pod wpływem szoku termicznego w kontakcie z wodą nie pękło. Bardzo ważne są też odpowiednie środki i narzędzia do mycia. Często po prostu warto zaufać fachowcom i nie zawracać sobie głowy tymi wszystkimi sprawami.

 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

 

Panele fotowoltaiczne myje się wodą demineralizowaną. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie używa się żadnych środków chemicznych. Przy uporczywych zabrudzeniach, które nie zejdą przy kontakcie z samą wodą (np. tłusta sadza z komina), należy używać tylko renomowanych środków chemicznych (zmatowione przez zbyt agresywną substancję chemiczną szkło hartowane nie będzie przepuszczać odpowiedniej ilości promieni słonecznych). Ważne, aby szczotka użyta do mycia posiadała miękkie włosie. Należy pamiętać również o możliwym szoku termicznych dla szkła paneli przy kontakcie z wodą. W słoneczny dzień moduł fotowoltaiczny potrafi się nagrzewać nawet do ok. 60 st. C. Polewając taką powierzchnię wodą o temperaturze 10 st. C możemy stworzyć sobie niemały problem. W związku z tym panele myje się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Cały czas należy pamiętać, że jest to instalacja elektryczna, której do końca nie da się rozłączyć. Należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo również w tym aspekcie.

 

Skoro należy myć, to może też odśnieżać?

 

Jeśli chodzi o odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, to sytuacja jest zupełnie odmienna w porównaniu z myciem. Modułów się nie odśnieża. Podczas takiej czynności łatwo można zarysować szkło, używając nieodpowiednich narzędzi. Sam uzysk związany z odśnieżeniem instalacji jest znikomy, pomijalny w produkcji rocznej. Należy mieć świadomość, że miesiące w których najczęściej w naszym kraju pada śnieg to po prostu najmniej Słońca w cyklu rocznym. Instalacja fotowoltaiczna od października do marca dostarcza jedynie 30% całkowitej rocznej produkcji energii. 

 

  Jeśli nasunęły Ci się kolejne pytania dotyczące mycia fotowoltaiki to możesz do nas napisać i z pewnością postaramy się udzielić Ci satysfakcjonującego wyjaśnienia. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt

 +48 505 951 701

 biuro@specjalistyczne-uslugi.pl

ul. Krosińska 20, 62-050 Mosina

 

Regulamin

Usługi

Regulamin strony dostępny TUTAJ