+48 505 951 701

JAK CZYŚCIĆ BITUMICZNE POKRYCIA DACHOWE?

Piękny dom
12 lutego 2024

JAK CZYŚCIĆ BITUMICZNE POKRYCIA DACHOWE?

 

Wszyscy podczas budowy domu mierzą się z wyborem rodzaju pokrycia dachowego. Możliwości jest wiele: dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka czy pokrycie bitumiczne (m.in. gonty, papa). Opcji jest mnóstwo, ale niezależnie od tego, które wybierzemy nadejdzie w końcu czas, że trzeba będzie je umyć.

Ten artykuł rozwieje wątpliwości co do czyszczenia pokryć bitumicznych. Czym w ogóle czyścić takie powierzchnie?

 

Duża popularność tych pokryć dachowych.

 

Bitumiczne pokrycia dachowe cieszą się dużą popularnością. Pierwsze materiały tego typu były stosowane już ponad 200 lat temu. Oczywiście współczesne papy czy gonty to już zupełnie inne, nowoczesne materiały. Jednak po latach potrafią się ubrudzić jak każde inne pokrycie na dachu, a często nawet bardziej. Związane jest to z fakturą materiału, bardziej chropowatą powierzchnią.

 

czym myć papę?

 

Każde bitumiczne pokrycie dachowe ma wspólną cechę - masę asfaltową, czyli bitum z którego w największej mierze się składa. Głównie z tego powodu należy czyścić te materiały zimną wodą. Zbyt gorąca woda by mogła trwale uszkodzić materiał. Można robić to pod wysokim ciśnieniem, jednak trzeba bardzo uważać na czyszczoną powierzchnię i na bieżąco kontrolować proces mycia. Przy odrobinie wprawy i ostrożności cały proces jest bezpieczny dla czyszczonego pokrycia dachowego. Nie ma obaw o nieszczelności po takim zabiegu pielęgnacyjnym. 

 

"Chemia", której można użyć.

 

Z pewnością należy zwrócić również uwagę na używane podczas czyszczenia środki chemiczne. Nie powinny być to mocno agresywne produkty, które by mogły rozpuścić bitum. Niezależnie jakiego środka użyjemy, konieczne jest wykonanie próby mycia na małej powierzchni i poczekanie aż do wyschnięcia w celu oceny działania danego środka chemicznego na czyszczone pokrycie dachowe. Jest to niezbędny element podczas omawianego zajęcia. 

 

bezpieczeństwo, czyli podstawa prac.

 

Jak przy czyszczeniu każdego dachu mamy w obowiązku przypomnienie o bezpieczeństwie związanym z pracą na wysokości. Jest to najważniejsza i pierwsza rzecz o której należy pomyśleć przy decydowaniu się na samodzielne wykonanie takiego zadania. Oczywiście zawsze możesz powierzyć takie zlecenie fachowcom i zrzucić na ich barki myślenie o tych aspektach.

 

Jeśli nasunęły Ci się jakieś pytania dotyczące czyszczenia dachu pokrytego gontem lub papą, to możesz do nas napisać i z pewnością postaramy się udzielić Ci satysfakcjonującego wyjaśnienia. Zapraszamy do kontaktu!

 

Kontakt

 +48 505 951 701

 biuro@specjalistyczne-uslugi.pl

ul. Krosińska 20, 62-050 Mosina

 

Regulamin

Usługi

Regulamin strony dostępny TUTAJ