+48 505 951 701

MYCIE DACHU - CZY WARTO? JAK CZĘSTO?

Piękny dom
05 maja 2022

MYCIE DACHU - CZY TO KONIECZNE?

 

  Dach jest jednym z najważniejszych elementów naszego domu. Chroni przed warunkami atmosferycznymi, co jest kluczowe dla komfortu wewnątrz. Pokrycie dachowe znajdujące się na nim ma spełniać nie tylko praktyczne funkcje, ważna jest też jego estetyka. Odpowiednie zadbanie o pokrycie dachowe to większa trwałość i ładniejszy wygląd naszego dachu.

 

CZY WARTO MYĆ DACH?

 

Odpowiedź po części została zawarta wyżej. Należy jeszcze dodać, że pozornie niegroźne zabrudzenia (np. mchy) mogą spowodować pękanie, niszczenie dachówek, korozję blachodachówki. Nieszczelne pokrycie dachowe to gotowy przepis na problemy. Cieknąca woda może powodować nasiąkanie konstrukcji dachu (m.in. krokwi), ocieplenia (np. wełny mineralnej), zacieki na suficie kondygnacji poniżej. Należy zatem stwierdzić, że zdecydowanie warto.

 

Jak często czyścić pokrycie dachowe?

 

Pokrycie dachowe może być zabrudzone wieloma rodzajami zanieczyszczeń. Od zwykłego brudu, kurzu, przez mchy i porosty, po sadzę z komina i ptasie odchody. Najbliższe otoczenie to ważny czynnik decydujący o szybkości brudzenia się pokrycia dachowego. Wpływ na to jak często należy myć dach ma też rodzaj materiału, którym jest pokryty. Sprawa jest zatem mocno indywidualna, jednak mycie raz na kilka lat w większości przypadków jest wystarczające.

CZY dach można myć samemu?

 

Jeżeli ma się do tego odpowiedni sprzęt (np. myjka wysokociśnieniowa dużej mocy, opryskiwacz) to dach można umyć samemu. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu alpinistycznym (minimum to kask, uprząż i lina), szczególnie na dachach skośnych. W zależności od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia dach można myć czystą wodą lub wspomóc się specjalistycznymi środkami chemicznymi (nanosząc takie środki trzeba się zabezpieczyć przed wdychaniem chemikaliów podczas pracy, np. maską z filtropochłaniaczami). Warto mieć też świadomość, gdzie cały brud będzie spływać, żeby np. nie zatkać rynien.

 

Czy lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy?

 

Mycie dachu to wbrew pozorom niemałe przedsięwzięcie. Jeżeli chcemy zrobić to dobrze i bezpiecznie dla nas samych to potrzebna jest do tego duża ilość różnego rodzaju sprzętu. Na umycie dachu raz na jakiś czas nie warto inwestować dużych środków na sprzęt, który nie jest potrzebny na co dzień. Kolejnym aspektem jest ilość czasu jaką poświęcimy na samodzielne mycie. Czasami warto ten czas poświęcić na inne czynności, a mycie dachu pozostawić profesjonalistom przygotowanym do takiej pracy. Ostateczna decyzja zawsze pozostaje jednak po Twojej stronie. Jeśli jednak chcesz postawić na profesjonalistów, zapraszamy do kontaktu!

 

czy umyty dach trzeba zaimpregnować?

 

W przypadku mycia dachu efekt najczęściej jest bardzo satysfakcjonujący. W wielu przypadkach pokrycie od razu po umyciu wygląda jak nowe. Efekt taki nie będzie wieczny, można jednak przedłużyć go znacząco. Zaimpregnowanie powierzchni od razu po umyciu zabezpieczy ją przed czynnikami atmosferycznymi, wsiąkaniem wody. Powierzchnia mniej się będzie brudzić i porastać mchem, porostami. Zaimpregnowanie dachu to zdecydowanie opcja warta rozważenia. 

 

Jeśli nasunęły Ci się kolejne pytania dotyczące mycia dachu to możesz do nas napisać i z pewnością postaramy się udzielić Ci satysfakcjonującego wyjaśnienia. Zapraszamy do kontaktu!

 

Kontakt

 +48 505 951 701

 biuro@specjalistyczne-uslugi.pl

ul. Krosińska 20, 62-050 Mosina

 

Regulamin

Usługi

Regulamin strony dostępny TUTAJ