+48 505 951 701

MYCIE DACHU - JAK TO BEZPIECZNIE WYKONAĆ?

Piękny dom
16 lipca 2022

MYCIE DACHU - DA SIĘ BEZPIECZNIE?

 

   Dbanie o pokrycie dachowe ze względów estetycznych i dla jego trwałości jest oczywistą sprawą. Większość osób wie, że raz na kilka lat dach należy umyć i zakonserwować. Podczas wykonywania tej czynności najważniejszym aspektem jest jednak coś innego - bezpieczeństwo. Przy zachowaniu pewnych zasad i z odrobiną doświadczenia w pracy na wysokości taka czynność nie musi być bardzo niebezpieczna. Właśnie tym zajmiemy się w tym artykule.

 

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

 

Pamiętajmy, że praca na wysokości zawsze wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem. Warto wiedzieć jak je skutecznie ograniczyć, lecz całkowicie wyeliminować się nie da. Zabezpieczenie własnej osoby sprzętem alpinistycznym to najlepsze co można wybrać. Dla laika w tej dziedzinie może się to okazać bardzo dużym wyzwaniem, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego. Odpowiednie zbudowanie stanowiska i właściwe używanie sprzętu może mieć ogromny wpływ na nasze dalsze życie. 

 

jakie jest niezbędne minimum do zabezpieczenia?

 

Przy pracy na wysokości zawsze powinniśmy być zabezpieczeni. Niezbędne minimum to kask, uprząż alpinistyczna, przyrząd zjazdowy (np. Petzl ID, Petzl RIG), karabinki oraz lina. Jeżeli podczas pracy będziemy obciążać linę, to powinniśmy użyć również drugiej jako asekuracyjnej. Właściwe użytkowanie tego typu sprzętu wymaga jednak trochę doświadczenia. 

 

A może da się bez tego wszystkiego?

 

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć jednoznacznie - oczywiście, że się da. Pytanie tylko kto będzie chciał narażać własne zdrowie i życie. Oczywistym by była odpowiedź, że nikt. Niestety jednak tak nie jest i wielu naraża siebie na niebezpieczeństwo. Ciężko stwierdzić z czego to wynika. Być może z braku wiedzy i wyobraźni. Konsekwencje mogą być opłakane. Skoro jednak czytasz ten artykuł, to jest ogromna szansa, że nie należysz do tej grupy "śmiałków". 

 

czy to aż tak bardzo trudne?

 

Dach dachowi nierówny, a aspektów wpływających na trudność jego umycia jest wiele. Zawsze da się jednak zrobić to względnie bezpiecznie. Największe trudności mogą wynikać z braku obycia w pracy na wysokości. Wiele osób jednak myje dachy, chociaż jak już ktoś się tym zajmuje to bardziej zawodowo. Ilość sprzętu, który należy posiadać do takiego przedsięwzięcia jest po prostu dość duża, dlatego mało kto decyduje się na mycie swojego dachu bez zlecenia tej czynności specjalistycznej firmie. 

 

dodatkowy aspekt, który TRZEBA WZIĄĆ POD uwagę.

 

Mycie dachu to zawsze praca na wysokości i trzeba do tego tak podejść. Istnieje jednak jeszcze jedna sprawa, która dodatkowo utrudnia to zadanie. Jest to woda, którą trzeba użyć. Po mokrym pokryciu dachowym najczęściej jeszcze trudniej jest się poruszać i ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Ważne jest tutaj odpowiednie, przyczepne obuwie i jeszcze większa uwaga niż przy innych pracach wysokościowych. Życie i zdrowie mamy jedno, pamiętajmy o tym!

 

Jeśli nasunęły Ci się kolejne pytania dotyczące bezpiecznego mycia dachu, to możesz do nas napisać i z pewnością postaramy się udzielić Ci satysfakcjonującego wyjaśnienia. Zapraszamy do kontaktu!

 

Kontakt

 +48 505 951 701

 biuro@specjalistyczne-uslugi.pl

ul. Krosińska 20, 62-050 Mosina

 

Regulamin

Usługi

Regulamin strony dostępny TUTAJ