+48 505 951 701
Kostka brukowa bardzo powszechnie jest wykorzystywana na naszych posesjach. Niekiedy mamy nią wyłożone całe podwórze, innym razem wjazd i taras lub ganek. Istnieje wiele różnych wzorów, kolorów, kształtów. W pierwszych latach po ułożeniu kostka prezentuje się zazwyczaj wyśmienicie. Należy mieć jednak na uwadze, że jest ona cały czas narażona na działanie czynników atmosferycznych (m.in. opady deszczu, wiatr, promienie słoneczne). To wszystko powoduje, że stopniowo będzie się niszczyć i brudzić. Mimo tego przy regularnym dbaniu o tę nawierzchnię będziemy przez wiele lat cieszyć się nieskazitelnym wyglądem naszej kostki brukowej.
Istnieje ogromna rzesza zabrudzeń, które mogą szpecić kostkę brukową. Dość powszechne zanieczyszczenia to brud związany z czynnikami atmosferycznymi, glony, mech, olej silnikowy, tłuste plamy, zabrudzenia budowlane, wykwity wapienne. Niektóre dość łatwo się zmywa, inne to kwestia dużo bardziej skomplikowana.
Regularne dbanie to podstawa. Dobrą praktyką jest raz w roku (najczęściej robi się to wiosną) umyć kostkę brukową, uzupełnić szczeliny piaskiem (najlepiej piaskiem do tego dedykowanym, ograniczymy wtedy wyrastanie chwastów) i raz na kilka lat zaimpregnować.
Do umycia takich nawierzchni najlepiej sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa. Przy regularnym, corocznym czyszczeniu kostki wystarczy tańsza myjka o bardziej domowym charakterze. Zajmie to dużo czasu, ale jest możliwe dokładne wyczyszczenie powierzchni. Przy dłuższym okresie między zabiegami pielęgnacyjnymi lub przy bardziej uporczywych zabrudzeniach niezbędna okaże się myjka profesjonalna, która kosztuje zdecydowanie więcej. Najlepiej zaczynać od mniej inwazyjnych sposobów czyszczenia (zimna/gorąca woda pod wysokim ciśnieniem) a do bardziej radykalnych (środki chemiczne) przejść w drugiej kolejności. Przy niektórych zabrudzeniach (np. budowlanych) konieczne może okazać się nawet piaskowanie całej powierzchni kostki.
Na rynku istnieje całe mnóstwo środków chemicznych do czyszczenia kostki brukowej. W zależności od zabrudzeń możemy spotkać środki do ogólnego wyczyszczenia/odświeżenia powierzchni lub skoncentrowane bardziej na danym problemie, np. tłustych plamach, rdzy, zielonych nalotach. Przy korzystaniu ze środków chemicznych koniecznie należy zapoznać się z instrukcją użytkowania, którą dołączył producent oraz przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Rękawiczki nitrylowe, maska z filtropochłaniaczem i okulary to dobra praktyka. Trzeba mieć na uwadze, że chemia może zagrozić naszym roślinom, które znajdą się w obszarze jej oddziaływania. Mocne preparaty mogą też zniszczyć powierzchnię kostki, dlatego zawsze na początku należy wykonać próbę na niewielkim fragmencie w mało widocznym miejscu.
Mimo, że kostka często fabrycznie jest w jakimś stopniu zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych to raz na kilka lat warto wykonać jej impregnację. Jest to nic innego jak zabezpieczenie materiału przed wnikaniem wody, brudzeniem, powstawaniem zielonych nalotów. Odpowiednio wykonana impregnacja ma wiele zalet, wadą są jedynie koszty. Nie warto inwestować w najtańsze preparaty, bo ich walory są wątpliwe i mogą się okazać mało estetyczne. Najlepsze impregnaty działają na zasadzie nanocząsteczek, które wnikają w strukturę materiału zabezpieczając go nie tylko z zewnątrz.
Jeśli nasunęły Ci się kolejne pytania dotyczące mycia kostki brukowej to możesz do nas napisać i z pewnością postaramy się udzielić Ci satysfakcjonującego wyjaśnienia. Zapraszamy do kontaktu!
Kontakt
+48 505 951 701
biuro@specjalistyczne-uslugi.pl
ul. Krosińska 20, 62-050 Mosina
Regulamin
Usługi
Regulamin strony dostępny TUTAJ